Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o m. in. grożenie sędziom piłkarskim.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza oskarżyła 21-letniego Macieja P. o to, że w dniu 19 czerwca 2013 r. w Krakowie, podczas meczu piłkarskiego zespołów AWF Olimpic Kraków, a zespołem WKS Wawel Kraków kierował wobec 3 sędziów piłkarskich groźby pobicia i pozbawienia życia, które wzbudziły w zagrożonych uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, ponadto znieważył ich słowami uznawanymi za obelżywe, działając przy tym publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.  Podczas w/wym. meczu naruszył też nietykalność cielesną jednego z sędziów piłkarskich poprzez uderzenie go dłonią w twarz, działając przy tym publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

W dniu 19 czerwca 2013 r. na stadionie piłkarskim należącym do drużyny WKS Wawel przy ul Podchorążych w Krakowie, spotkały się zespoły AWF Olimpic Kraków oraz WKS Wawel Kraków.

Mecz rozpoczął się o godzinie 17.30 na trybunie znajdowała się grupa ok. 15 osób kibicujących drużynie AWF Olimpic Kraków. Ich zachowanie, widoczne oznaki klubowe wskazywały na to, że są kibicami drużyny piłkarskiej Wisły Kraków. Osoby te zachowywały się wobec zawodników WKS Wawel Kraków oraz sędziów w sposób agresywny i wulgarny, groziły im śmiercią. Jedna z tych osób zagroziła sędziemu krzycząc do niego „wp…. Ci siekierę w głowę”.

W czasie schodzenia na przerwę, jeden z agresywnych mężczyzn – którym okazał się Maciej P. groził sędziemu pobiciem po meczu. Po zakończeniu przerwy – tj. o godz. ok. 18.30 Maciej P. w towarzystwie dwóch innych mężczyzn wszedł na boisko. Podszedł do sędziego, słowami wulgarnymi zagroził zabiciem go. Następnie uderzył go ręką w twarz, próbował kopnąć.

W takiej sytuacji mecz, przerwano, uznając zwycięstwo zespołu WKS Wawel Kraków.

W toku przeszukania ujawniono u w/wym. dwie doniczki z roślinami konopi wysokości ok.10 cmi2,5 cm. Jak wynika z opinii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie z zakresu badań chemicznych, zabezpieczone rośliny stanowią egzemplarz konopi innych niż włókniste, a więc ich uprawa jest prawnie zakazana. W związku z tym, o uprawianie marihuany, Maciej P. został również oskarżony.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej P. nie przyznał się do postawionych zarzutów. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. W kolejnym przesłuchaniu przyznał się jedynie do zarzutu posiadania konopi i ponownie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Maciej P. był już karany sądownie. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 21 grudnia 2012 r. został skazany za zbrodnię z art. 280§2 kk na karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 5 lat próby.

Materiały dotyczące udziału w przestępstwie innych nieustalonych dotychczas osób zostały wyłączone do odrębnego postępowania. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Aktualności