Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o napady na SKOK i bank.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi S. podejrzanemu o popełnienie 6 przestępstw kwalifikowanych z art. 280§1 kk    / rozboje /. Jak ustalono w toku śledztwa Mateusz S., w okresie od listopada 2013 r. do listopada 2014 r., dokonał 6 napadów – trzykrotnie na placówki SKOK w Krakowie oraz trzykrotnie na placówki jednego z banków. Z tytułu popełnionych przestępstw wymieniony osiągnął łącznie kwotę 37 035, 25 zŁ

Za każdym razem Mariusz S. posługiwał się przy napadach atrapą broni palnej, wchodził do placówki wybierając moment, kiedy nie było wewnątrz klientów, podchodził do stanowisk kasowych, rzucał pracownikom tych oddziałów jednorazowe, plastykowe reklamówki i żądał spakowania pieniędzy. Jednocześnie wyciągał z kieszeni atrapę broni palnej, którą albo okazywał albo, której lufę kierował w pracowników. Cały czas poganiał ich przy pakowaniu pieniędzy, twierdząc, że mają na to 30 sekund. Przy ostatnich dwóch napadach również twierdził, iż potrzebuje pieniędzy dla chorego dziecka (Mateusz S. nie posiada dzieci).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mateusz S. przyznał się do wszystkich przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia, z których wynika, iż atrapę broni, którą miał przy sobie w czasie jednego napadu kupił w sklepie za 6 zł. Natomiast takie jego działania (rozboje) rozpoczęły się od listopada 2013 r. Za każdym razem miał ze sobą atrapę broni. Mówił, że nic się nikomu nie stanie i chciał pieniędzy.

Zachowanie to spowodowane było tym, że miał długi, ponieważ wplątał się w hazard i zapożyczył się, aby nie wyszło to przed rodziną. Wtedy znalazł łatwy sposób na dostęp do pieniędzy. Napady wcześniej planował, ale nie zawsze je realizował, ponieważ nie miał odwagi.

W czasie wizji lokalnej Mateusz S. wskazał placówki, o których mówił w swoich wyjaśnieniach.

Mateusz S. nie był dotychczas karany. Jest tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 12.

Aktualności