Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o narażenie swoich dzieci, z którymi jechał w stanie nietrzeźwości.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze oskarżyła Lesława K. o to, że w dniu 19 lutego 2015 roku w Krakowie kierował w ruchu lądowym pojazdem mechanicznym - samochodem osobowym marki Citroen będąc w stanie nietrzeźwości z wynikiem badania: I próba - 0, 87 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu i wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi opieki nad małoletnimi dziećmi naraził pokrzywdzonych przewożąc ich w samochodzie pod wpływem alkoholu i z naruszeniem zasad bezpiecznej jazdy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przest. z art. 178a § 1 kk i art. 160 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Dzieci przewoził w fotelikach na tylnym siedzeniu. Prowadził pojazd ze znaczną prędkością po drodze szybkiego ruchu, manewrował pomiędzy innymi samochodami (w tym pomiędzy ciężarówką), wykonywał niespójne manewry od jednej krawędzi pasa do drugiej, aż w końcu spowodował kolizję z innym samochodem i oddalił się z miejsca zdarzenia. Wszystkie wymienione okoliczności świadczyły o tym, że w wyniku działania oskarżonego zaistniał wysoki stopień prawdopodobieństwa spowodowania przez niego poważnego wypadku drogowego, w którym małoletni pokrzywdzeni mogli znacznie ucierpieć na zdrowiu, a nawet stracić życie.

Lesław K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że musiał zawieść córkę na ćwiczenia rehabilitacyjne i całkowicie zapomniał, że wcześniej wypił alkohol.

Lesław K. nie był wcześniej karany sądownie. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do sądu (kara 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata i orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lat oraz grzywna i świadczenie pieniężne).

Aktualności