Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika i narażenie córki na niebezpieczeństwo.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Prądnik Biały oskarżyła Rafała K. o to, że:

- w dniu 16 czerwca 2014r. w Dziekanowicach, naraził swoją małoletnią córkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pomimo, iż ciążył na nim wynikający z ustawy obowiązek opieki nad nią, w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości przy stężeniu alkoholu, które wynosiło u niego w wydychanym powietrzu 0,96 mg/l, tj. 2,01 %o, umieścił ją jako pasażerkę w pojeździe mechanicznym quad, którym kierował, a który następnie, na skutek niebezpiecznych manewrów, doprowadził do wywrócenia w trakcie jazdy po nierównościach terenu tj. o przestępstwo z art. 160§2 kk. oraz

- że w dniu 16 czerwca 2014r. w Dziekanowicach, nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego  w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości przy stężeniu alkoholu, które wynosiło u niego w wydychanym powietrzu 0,96 mg/l, tj. 2,01 %o, kierował pojazdem mechanicznym quad, w którym - jako pasażer- znajdował się także pokrzywdzony, a następnie doprowadził do wywrócenia quada na skutek niebezpiecznych manewrów podejmowanych w czasie jazdy po nierównościach terenu, w wyniku czego, wskutek przygniecenia przez pojazd, w/wym. doznał obrażeń czaszkowo-mózgowych, które skutkowały jego zgonem tj. o przest. z art. 155 kk.

W dniu 16 czerwca 2014r. pokrzywdzony przebywał w Dziekanowicach na działce należącej do rodziny Rafała K. u którego pracował. Na terenie tej posesji Rafała K. parkował również swój pojazd - quad. Rafał K. i jego pracownik spożywali w tym dniu alkohol. Na posesji przebywała również córka Rafała K. Około godz. 17-tej Rafał K. wsiadł jako kierowca quada, zabierając jako pasażerów pracownika i swoją córkę. Wyjechali z terenu posesji na działkę rolną. Na skutek niebezpiecznych manewrów podejmowanych w czasie jazdy po nierównościach terenu, będąc w stanie nietrzeźwości przy stężeniu alkoholu, które wynosiło u niego w wydychanym powietrzu 0,96 mg/l tj. 2,01 ‰. Rafał K. doprowadził do wywrócenia quada, w wyniku czego, wskutek przygniecenia przez pojazd pokrzywdzony doznał obrażeń czaszkowo – mózgowych, które skutkowały jego zgonem. Jednocześnie naraził swoją małoletnią córkę (12 lat) na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pomimo, iż ciążył na nim wynikający z ustawy obowiązek opieki nad nią.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego w dniu 18 czerwca 2014r Rafał K. przyznał się do przedstawionych mu zarzutów. Wyjaśnił, że po powrocie do domu poszedł na działkę, gdzie spotkał swojego pracownika. Z domu zabrał po dwie butelki wina i kieliszek, wrócił na działkę i zaczął pić wino, zaś pokrzywdzony pił piwo. W pewnym momencie na teren posesji przyjechała na rowerze jego córka. Pracownik poprosił go, żeby pojechali na jego działkę. Rafał K. powiedział mu, że nie ma takiej możliwości, bo on już kończy pierwszą butelkę wina. Wówczas jego pracownik powiedział, że jest przejazd przez pole i on tamtędy już jeździł jego quadem. Zgodził się i po wyjeździe z działki wjechał na pole orne. Na końcu tego pola jest skarpa. Wyjeżdżając na górę, gdy już byli prawie na samej górze pracownik pokazał mu ręką drzewo, koło którego należało przejechać, bo w tym miejscu skarpa była niższa. Rafałowi K. się nie udało tamtędy przejechać, quad przechylił się na lewą stronę. Wyjaśnił, że samego spadku nie pamiętam. Widział, że córka  biegła na dół. Widział, że pracownik leży koło quada. Z garażu wyszedł jego ojciec i razem zaczęli go reanimować.

 Wcześniej wzywał pogotowie. Wyjaśnił, że nie potrafi wytłumaczyć, czemu tak zrobił, żałuje tego co się stało.

Rafał K. nie był dotychczas karany za przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Aktualności