Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o podrobienie banknotów i puszczenie ich w obieg.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Krowodrzy oskarżyła 25 letniego Tomasza C. o podrobienie około 10 sztuk pieniądza polskiego o nominale 100 zł, a czyn ten stanowił przepadek mniejszej wagi.

Nadto w okresie od 2013 r. do 02.06.2014 roku puścił w obieg podrobione przez sobie banknoty.

Tomasz C. jest kawalerem. Początkiem 2013 roku wpadł na pomysł wykonania kopii polskich banknotów. W tym celu skopiował z Internetu plik zawierający skan banknotu o nominale 100 złotych. Dokonał wydruku pewnej ilości kopii banknotów o nominale 100 zł. Przechowywał je w książce. Pewnego dnia zdecydował, by wykorzystać wytworzone przez siebie falsyfikaty do opłacania swoich spotkań z kobietami. W dniu 1 czerwca 2014 roku na czacie internetowym nawiązał kontakt z młodą kobietą. Po kontakcie telefonicznym i ustaleniu warunków spotkania, Tomasz C. wieczorem, 2 czerwca 2014 roku, udał się do jej miejsca zamieszkania.. Za kontakt seksualny Tomasz C. zapłacił trzema fałszywymi banknotami 100 złotowymi.

Następnego dnia – tj. 3 czerwca 2014 roku kobieta udała się na zakupy, rachunek w kasie sklepu opiewał na kwotę ponad 100 złotych, wręczyła więc kasjerce dwa banknoty o nominale 100 zł, które poprzedniego wieczora otrzymała od Tomasza C. Wobec niskiej jakości falsyfikatów, kasjerka i następnie wezwane przez nią inne osoby z personelu natychmiast zorientowały się, że pieniądze zostały podrobione. Kobieta została przez ochronę sklepu zatrzymana i przekazana przybyłym na miejscu funkcjonariuszom Policji.

W toku dalszych czynności ustalono tożsamość Tomasza C. i zatrzymano go w dniu 5 czerwca 2014 roku.

Z materiału dowodowego sprawy, w tym wyjaśnień podejrzanego wynika, że podrobione banknoty w podobnych okolicznościach wręczył uprzednio dwóm innym bliżej nie ustalonym młodym kobietom. Jedna  dziewczyna, której zapłacił falsyfikatami wkrótce zorientowała się, że została oszukana. Zażądała kolejnego spotkania i wymiany pieniędzy na autentyczne. Tomasz C. spełnił to żądanie.

Po raz kolejny oskarżony wręczył fałszywe banknoty innej dziewczynie. Ta również wkrótce zorientowała się, że została wprowadzona w błąd. Jednak wskazując na satysfakcjonujący dla niej przebieg kontaktu z podejrzanym, puściła sprawę w niepamięć.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Tomasza C. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Złożył obszerne wyjaśnienia  potwierdzone  zebranym materiałem dowodowym.

Tomasz C. był już sądownie karany za przestępstwo z art. 178a § 1 kk.. Grozi mu kara pozbawienia wolności od lat 5.

Aktualności