Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o posiadanie i uprawianie konopi innych niż włókniste.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Prądniku Białym oskarżyła Janusza H. o posiadanie, w dniu 7.04.2014 roku w Krakowie, znacznej ilości środka odurzającego w postaci prawie 600 gram konopi innych niż włókniste, czyniąc w ten sposób przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznej ilości w/wym. środka odurzającego, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne / w recydywie /.

Nadto w okresie od grudnia 2013 roku do dnia 7.04.2014 roku wspólnie i w porozumieniu z innymi dotychczas nieustalonymi osobami, wbrew przepisom ustawy uprawiał konopie w ilości 263 krzewów stanowiące uprawę mogącą dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innego niż włókniste w ilości nie mniejszej niż 922,65 grama, czym czynił przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających.

W dniu 13.09.2013 roku Janusz H. wraz z nieustalonymi dotychczas osobami wynajął nieruchomość w Krakowie składającą się z domu jednorodzinnego i garażu. Czynsz miesięczny ustalono na kwotę 1.500 zł. Czynsz był regulowany poprzez wpłaty gotówkowe na konto wynajmującego.

W wynajmowanej nieruchomości Janusz H. wraz z nieustaloną osobą uprawiał konopie indyjskie inne niż włókniste za pomocą profesjonalnego sprzętu w postaci lamp oświetleniowych, systemów nawadniających, termowentylatorów, nawilżaczy powietrza, filtrów, i odpowiedniego osprzętu elektrycznego. W jednym z pokoi w namiocie znajdowało się 150 sadzonek konopii indyjskich inne niż włókniste o wymiarach 3 cm do12 cm. W kolejnym pokoju znajdował się drugi namiot ze 113 sadzonkami o wzroście 20 cm do100 cm. Nadto w mieszkaniu zabezpieczono pudełko kartonowe z napisem „Marlboro” z zawartością suszu roślinnego, papierową reklamówkę częściowo wypełnioną suszem roślinnymi, reklamówkę częściowo wypełnioną suszem roślinnym o łącznej wadze 766,7 grama brutto oraz wiele pojemników z różnego rodzaju nawozami roślinnymi.

Zgodnie z treścią opinii biegłego z zakresu badań chemicznych, zabezpieczone u Janusza H. susz roślinny oraz rośliny należy zakwalifikować jako ziele konopi innych niż włókniste, które figurują w „Wykazie środków odurzających grupy I-N i IV-N” Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.  Z zabezpieczonego suszu roślinnego można sporządzić od 593 do 1186 działek handlowych przy przyjęciu, iż jedna porcja waha się od 500 mg do 1000 mg. Łączna ilość suszu roślinnego zabezpieczonego u oskarżonego wyniosła 592,81 gram. Z zabezpieczonych elementów roślin o łącznej masie 922,65 g można było uzyskać od 923 do 1845 porcji handlowej marihuany.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Janusz H. przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanego mu czynu składając wyjaśnienia, w których potwierdził, iż uprawiał  marihuanę, jednakże uprawiana marihuana miała być wykorzystana na jego własny użytek. Cały potrzebny sprzęt oraz nasiona miał zakupić sam, za własne, wcześniej zaoszczędzone pieniądze. Zaprzeczył, aby zabezpieczony w mieszkaniu susz roślinny miał zostać w jakikolwiek sposób zbyty.

Janusz H. był uprzednio wielokrotnie karany sądownie w tym za przestępstwa przeciwko mieniu i z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Januszowi H. grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat. Jest on tymczasowo aresztowany.

Aktualności