Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o pozbawienie wolności sędziego i protokolantki sądowej.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Prądniku Białym skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Markowi T. o to, że w dniu 17.09.2014 roku w Krakowie pozbawił wolności sędziego wykonującego czynności oraz protokolantkę sądową, w ten sposób, że wbrew ich woli zamknął, za pomocą klucza, zamek w drzwiach wejściowych mieszkania, czym uniemożliwił im wyjście z jego wnętrza.

Sędzia wraz z protokolantką udała się do mieszkania będącego przedmiotem sporu między 2 braćmi. Miało tam dojść do ugody -  przekazania pieniędzy dla oskarżonego od brata, a on miał wydać, w obecności sądu, klucze do mieszkania. Po rozpoczęciu posiedzenia Marek T. dowiedział się od brata, że ma połowę pieniędzy dla niego, a resztę będzie płacił mu w ratach. Wtedy  bardzo zdenerwował się, krzyczał na brata, zażądał opuszczenia mieszkania. Ponieważ przedmiotem posiedzenia miała być ugoda sędzia zakończyła posiedzenie i chciała opuścić mieszkanie. Wówczas Marek T. zamknął drzwi od wewnątrz, uniemożliwił wyjście z tego lokalu i mimo próśb i pouczeń, że popełnia przestępstwo drzwi tych nie otwierał. Obaj bracia kłócili się, sędzia zadzwoniła po pomoc. W dalszym ciągu zwracała się do Marka T., by ją i protokolantkę wypuścił z mieszkania. W czasie trwania awantury Marek T. klęknął przed sędzią i powiedział, że nic jej nie zrobi. Po kilkunastu minutach oskarżony otworzył drzwi mieszkania.

Marek T. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, a w wyjaśnieniach podał, że był bardzo zdenerwowany sytuacją nie dotrzymania warunków ugody ze strony brata, było mu słabo. Jak doszedł do siebie otworzył drzwi. Przeprosił za zaistniałą sytuację i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu (kara 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby).

Aktualności