Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa i inne czyny.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Śródmieściu Zachód oskarżyła Rafała D. o publiczne propagowanie, w dniu 7.12.2013 roku w Krakowie, w tramwaju, faszystowskiego ustroju państwa, wznoszenie okrzyków oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

W pewnym momencie jadący tym tramwajem pasażer zdecydował się zwrócić współpasażerowi uwagę na jego zachowanie, krzyknął, by „zamknął się” oraz wstał i poszedł w jego kierunku. W tym czasie Rafał D. podniósł się z siedzenia i trzymając butelkę z alkoholem zamachnął się na pokrzywdzonego jednocześnie słownie prowokując go do rękoczynów. Interweniującemu pasażerowi udało się wyrwać napastnikowi butelkę i posadzić z powrotem na siedzenie.

Zaalarmowany przez pasażerów motorniczy zatrzymał tramwaj na przystanku i poszedł do kabiny pasażerskiej. Tam podjął interwencję w stosunku do Rafała D. Podejrzany kategorycznie odmówił jednak opuszczenia tramwaju i motorniczy zdecydował o wezwaniu Policji.

W tym czasie Rafał D. ponownie zaczął zachowywać się wulgarnie i hałaśliwie, kierując agresję bezpośrednio pod adresem współpasażera, groził pokrzywdzonemu, ze go znajdzie i „załatwi”.

Pokrzywdzony postanowił - ze względu na zachowanie Rafała D., ponownie odebrać mu butelkę z alkoholem, stwierdzając, iż może stanowić zagrożenie dla innych pasażerów. Wówczas wywiązała się pomiędzy nimi szarpanina, w toku której pokrzywdzonemu udało się odebrać Rafałowi D. butelkę. Chciał też ponownie posadzić Rafał D. na siedzeniu, podejrzany wyciągną wtedy nóż i zaczął na oślep nanosić uderzenia kierując ostrze w stronę pokrzywdzonego. Rafał D. wykonywał pchnięcia nożem celując za siebie i w końcu ugodził pokrzywdzonego w rękę.

Pokrzywdzonemu udało się zranioną ręką przytrzymać rękę Rafała D., a zdrową – przytrzymać jego rękę z nożem. Rafał D. przez cały czas powtarzał, iż „załatwi” go i szarpał się usiłując uwolnić rękę i zadać cios.

Pasażerowie tramwaju rzucili się na pomoc pokrzywdzonemu, wyrwali nóż i pomogli obezwładnić Rafała D.

W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał rany ciętej ręki, które to obrażenia ciała w ocenie biegłych lekarzy sądowych prowadziły do naruszenia czynności narządów ciała na okres poniżej dni 7 w rozumieniu art. 157§2 kk.

Prokurator oskarżył również Rafała D. o spowodowanie wym. obrażeń u pokrzywdzonego oraz kierowanie gróźb pozbawienia życia pod jego adresem.

Czyny te popełnił okazując rażące lekceważenie porządku prawnego (charakter chuligański czynów) oraz w warunkach recydywy.

Podejrzany Rafał D. w toku prowadzonego postępowania nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, by później zmienić wyjaśnienia i przyznać się do ich popełnienia. Przesłuchiwany ponownie nie przyznał się i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Rafałowi D. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.

Aktualności