Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o rozbój z użyciem noża i inne.

Prokuratura Rejonowa Kraków –Prądnik Biały oskarżyła Witolda H. o rozbój z użyciem noża, spowodowanie obrażeń u pokrzywdzonego oraz o kradzież.

Oskarżony znał pokrzywdzonego, był konkubentem jego córki.  Jest  ona również pokrzywdzoną w tej sprawie. W okresie zbliżającego się końca związku z pokrzywdzoną Witold H. przyszedł do ich mieszkania i odwracając uwagę jej ojca zabrał mu saszetkę z pieniędzmi w kwocie 5800 zł (w grudniu 2012 roku).

16 maja 2014 r. przyszedł ponownie do mieszkania pokrzywdzonych i pod pretekstem zwrotu skradzionych pieniędzy został wpuszczony do mieszkania przez pokrzywdzonego. Wtedy zaczął grozić pokrzywdzonemu nożem wypowiadając groźby pozbawienia go życia. Żądał wydania pieniędzy, kosztowności. Pokrzywdzony odmówił i dlatego użył wobec starszego mężczyzny przemocy polegającej na biciu go rękami po twarzy, duszeniu szalikiem i poduszką, przyciskaniem kolanami pleców co doprowadziło go do stanu bezbronności. Związał mu ręce i nogi. Na skutek uderzenia pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci ogólnego potłuczenia, w szczególności głowy i twarzy ze złamaniem zęba, a obrażenia powyższe pociągnęły za sobą naruszenie czynności narządów jego ciała na okres poniżej 7 dni.

Z mieszkania zabrał laptop, aparat fotograficzny oraz biżuterię o łącznej wartości 5300 zł na szkodę pokrzywdzonej oraz 140 zł na szkodę jej ojca.

W pewnej chwili pokrzywdzonemu udało się oswobodzić nogi i uciec z mieszkania. Wykorzystał fakt, że oskarżony zajęty był penetrowaniem mieszkania. Uciekł przez balkon mieszkania znajdującego się  na parterze. W tym czasie jego córki nie było w mieszkaniu.

Sprawca rozboju i kradzieży był poszukiwany listem gończym. Został zatrzymany 17.08.2015 r. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Witold H. początkowo nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów, następnie przyznał się i przedstawił okoliczności zdarzenia. Wyraził skruchę. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Nóż którym groził pokrzywdzonemu pozostawił na miejscu zdarzenia. Z tym nożem (kuchennym) przyszedł 16 maja 2014 r. do pokrzywdzonych. Skradzionych rzeczy nie udało się odzyskać. Witold H. jest tymczasowo aresztowany.

Aktualności