Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego, w którym pokrzywdzona poniosła śmierć.

Prokuratura Rejonowa – Kraków Krowodrza oskarżyła Sylwestra Ś. o spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniosła idąca prawidłowo poboczem drogi pokrzywdzona.

W dniu 20.11.2014 roku w Filipowicach pokrzywdzona wraz z synem wracała do domu. Ich samochód uległ awarii i dlatego pokrzywdzona z synem szła piechotą do domu. Awaria samochodu miała miejsce w odległości 300-400 metrówod ich domu. Pokrzywdzona i jej syn początkowo poruszali się chodnikiem następnie, kiedy ten się skończył, poruszali się lewą stroną jezdni i lewym poboczem. W pewnej chwil usłyszeli nadjeżdżający z tyłu pojazd i cofnęli się jeszcze bardziej w kierunku pobocza. W tym czasie samochodem marki Volkswagen z tego samego kierunku, z którego szli piesi poruszał się Sylwester Ś. Prowadził pojazd, znajdując się w stanie nietrzeźwości, na łuku drogi w prawo nie zachował należytej ostrożności, zjechał pojazdem do lewej krawędzi jezdni następnie na lewe pobocze oraz nie hamował i najechał od tyłu na prawidłowo poruszających się pieszych.

W wyniku uderzenia i potrącenia pieszych doszło do ich odrzucenia zaś samochód wraz z kierowcą znalazł się w przydrożnym rowie melioracyjnym.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze Policji dokonali pomiaru zawartości alkoholu we krwi kierowcy z wynikiem -  w pierwszym badaniu o godz. 19:09 - 1,25 mg/l.

Pokrzywdzona została w stanie ciężkim przewieziona do szpitala w Chrzanowie. Doznała wielu różnych obrażeń ciała w tym głowy,  które skutkowały, w dniu 27 listopada 2014 roku, jej śmiercią.

Jej syn wyniku potrącenia - najprawdopodobniej został jedynie odepchnięty lusterkiem samochodu - doznał obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy z objawami wstrząśnienia mózgu oraz otarcia naskórka głowy, które to obrażenia spowodowały u niego upośledzenie czynności układu narządu ruchu na okres nie dłuższy niż 7 dni.

Przeprowadzona ekspertyza rekonstrukcyjna wypadku drogowego wykazała, że wyłączną przyczyną zaistnienia wypadku było postępowanie Sylwestra Ś., który nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem marki Volkswagen znajdując się w stanie nietrzeźwości nie zachował należytej ostrożności, zjechał pojazdem do lewej krawędzi jezdni oraz nie hamował pojazdem.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sylwester Ś. przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz wyraził żal, że doszło do zdarzenia. Wyjaśnił również, że przeprosił obu pokrzywdzonych. W pozostałym zakresie podejrzany skorzystał z przysługującego mu prawda do odmowy złożenia wyjaśnień.

Sylwester Ś. nie był w przeszłości karany. Jest tymczasowo aresztowany. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i taki wniosek został skierowany do sądu (kara 5 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 10 lat, nawiązki na rzecz pokrzywdzonych).

Aktualności