Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Oskarżony o usiłowanie dokonania 2 rozbojów.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód oskarżyła Pawła M. o usiłowanie dokonania 2 rozbojów na pokrzywdzonym. W dniu 2.07.2014 roku pokrzywdzony wraz z kolegami poszedł do sklepu monopolowego. Gdy stali pod sklepem podszedł do nich mały pies, a za nim przyszedł jego właściciel Paweł M. Był on pod wpływem alkoholu. Używał słów wulgarnych, zapytał w/wym. „czy mają coś do jego psa", a następnie zaczął wypytywać ich o miejsce zamieszkania i posiadane przy sobie przedmioty. Pokrzywdzony pokazał mu swój telefon komórkowy marki Samsung Galaxy Note 2 o wartości 1.000,00 zł. Następnie Paweł M. zażądał oddania telefonu komórkowego, grożąc pokrzywdzonemu – w razie odmowy wydania telefonu, że rozbije mu na głowie butelkę z piwem, którą trzymał w ręku. Pokrzywdzony przestraszył się tej groźby i wraz z  kolegami zaczął uciekać.

Po oddaleniu się od sklepu monopolowego, pokrzywdzony wraz z kolegami szli ulicą Pilotów, około godz. 22: 10 podszedł do nich ponownie Paweł M. i wyjął przedmiot przypominający broń palną - pistolet pneumatyczny. Uprzednio demonstrując przeładowanie broni podszedł do pokrzywdzonego, objął go ręką za kark i przyłożył wskazany pistolet do jego klatki piersiowej. Przytrzymując pokrzywdzonego przeprowadził go na drugą stronę ul. Pilotów, żądając przy tym w wulgarny i obraźliwy sposób, mówiąc, że „go strzeli", wydania telefonu komórkowego. Wykorzystując słaby uchwyt Pawła M. pokrzywdzony wyrwał mu się i uciekł.

Wiatrówka krótka, którą posługiwał się oskarżony nie stanowi broni palnej ani pneumatycznej, w rozumieniu ustawy o broni palnej i amunicji. Na jej posiadanie nie jest wymagane pozwolenie, nie podlega obowiązkowi rejestracji.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł M. przyznał się w całości do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. W swoich wyjaśnieniach generalnie potwierdził ustalenia poczynione w toku przeprowadzonego postępowania, częściowo zasłaniając się jednak niepamięcią. Wskazał, iż często po spożyciu alkoholu nie pamięta, co robił. Wskazał, że chciałby przeprosić za swoje zachowanie. Paweł M. nie był dotychczas karany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 12. 

Aktualności