Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o usiłowanie zabójstwa pokrzywdzonego i inne czyny.

O usiłowanie zabójstwa pokrzywdzonego i spowodowanie u niego obrażeń ciała w dniu 20.07.2014 r. w Krzeszowicach został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie – Krowodrzy Dawid U.

W tym dniu Dawid U. prowadził samochód ojca będąc w stanie nietrzeźwości przy stwierdzonej zawartości alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu wynoszącej 1 mg/l, przy drugim badaniu 0,93 mg/l i przy trzecim badaniu 0,83 mg/l, umyślnie doprowadził do potrącenia samochodem znajdującego się na ulicy pokrzywdzonego i przez to spowodował u niego obrażenia ciała w postaci urazu głowy ze stłuczeniem twarzoczaszki, złamania ściany oczodołu, stłuczenia mózgu i inne stanowiące ciężki uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego pod postacią choroby realnie zagrażającej życiu z następowymi, nieuleczalnymi zmianami, jednakże zamierzonego skutku w postaci śmierci pokrzywdzonego nie osiągnął wobec udzielenia mu pomocy medycznej, przy czym czynu tego dopuścił się w recydywie.

Kierując samochodem, w pewnej chwili, oskarżony zauważył na poboczu ulicy pokrzywdzonego wraz z 2 osobami. Wówczas dojechał do końca ulicy, po czym zawrócił i skierował się z powrotem w kierunku centrum miasta Krzeszowice. W tym czasie kierującego pojazdem zauważyli i rozpoznali: pokrzywdzony oraz towarzyszący mu mężczyźni. Pokrzywdzony wszedł na jezdnię i skierował się w kierunku jej przeciwległego brzegu. Pieszy poruszał się od prawej krawędzi jedni w kierunku lewej, patrząc z kierunku ruchu samochodu. Widząc wchodzącego na jezdnię pieszego, poruszając się prawą stroną ulicy Dawid U. zaczął rozpędzać pojazd, a następnie wykonał gwałtowny manewr skrętu w lewo i nie wykonując manewru hamowania zjechał na pas ruchu jezdni przeznaczony dla kierunku przeciwnego, doprowadzając w tym momencie do potrącenia przechodzącego przez jezdnię pokrzywdzonego. W momencie potrącenia samochód kierowany przez Dawida U. poruszał się z prędkością około 45-54 km/h. W wyniku potrącenia pieszy uderzył głową o przednią szybę pojazdu, a następnie upadł na jezdnię. Wówczas kierujący samochodem odjechał z miejsca zdarzenia.

W czasie zdarzenia panowały dobre warunki drogowe, miało ono miejsce w porze dziennej, przy słonecznej pogodzie, bez opadów i mgły, na prostym odcinku asfaltowej drogi. Nawierzchnia drogi była sucha, czysta i gładka.

Przyczyną potrącenia pokrzywdzonego stały się zaistniałe w nocy poprzedzającej to zdarzenie wydarzenia, w których udział brali udział miedzy innymi pokrzywdzony oraz Dawid U. Ustalono, że od przełomu czerwca i lipca 2014 roku pomiędzy Dawidem U., a inną osobą zaistniał konflikt na tle podejrzeń, o przekazywanie Policji informacji dotyczących posiadania przez Dawida U. środków odurzających lub substancji psychotropowych. Dawid U. wraz znajomymi udali się do jednej z restauracji w Krzeszowicach.  Kolega oskarżonego poprosił właściciela lokalu o wyjście na zewnątrz. Za wychodzącymi mężczyznami lokal opuścił pokrzywdzony oraz jego koledzy. Po wyjściu na zewnątrz wymienieni zauważyli, że Dawid U. najpierw zaczął słownie prowokować właściciela restauracji do bójki i wymachiwać rękoma w jego kierunku, a następnie pomiędzy nimi doszło do szarpaniny. Po chwili Dawid U. i towarzyszące mu osoby zaczęły uciekać, a za nimi pobiegł m.in. pokrzywdzony.

Końcowo Dawid U. wraz z kolegą poszli się do domu oskarżonego, wsiedli do samochodu marki BMW i pojechali do sklepu monopolowego. Dawid U. po wyjściu ze sklepu wsiadł do samochodu i skierował się w stronę centrum Krzeszowic. Zauważył stojącego na poboczu ulicy pokrzywdzonego, któremu towarzyszyli znajomi. Dawid U. podjechał do mężczyzn i wymachując pałką zaczął wyzywać pokrzywdzonego i prowokować go do bójki. Następnie odjechał kilkadziesiąt metrów i wysiadł z samochodu. Dawid U. zaczął machać trzymaną w ręku pałką. Widząc to pokrzywdzony i jego koledzy udali się w jego kierunku. Idący środkiem jezdni pokrzywdzony wykrzykiwał pod adresem Dawida U. słowa wulgarne. Widząc zbliżających się mężczyzn Dawid U. wsiadł do auta, dojechał do końca ulicy, po czym zawrócił i skierował się z powrotem w kierunku centrum miasta. Widząc wchodzącego na jezdnię pokrzywdzonego Dawid U. rozpędził pojazd, a następnie wykonał gwałtowny manewr skrętu w lewo i nie wykonując manewru hamowania zjechał na pas ruchu jezdni przeznaczony dla kierunku przeciwnego, doprowadzając w tym momencie do potrącenia przechodzącego przez jezdnię pokrzywdzonego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dawid U. odmówił złożenia oświadczenia w przedmiocie przyznania się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a także skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i prawa do odmowy odpowiadania na zadawane mu pytania.

Był w przeszłości wielokrotnie karany / za przestępstwa z art. 158 § 1 kk, z art. 288 § 1 kk, art. 13 § 1 kk w zw. z art. 310 §2 kk /.

Jest tymczasowo aresztowany, grozi mu kara pozbawienia wolności od 8 lat do lat 15, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności