Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o usiłowanie zabójstwa.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie - Prądniku Białym oskarżyła Jana I. o usiłowanie zabójstwa syna. W dniu 21 grudnia 2012 r. w Giebułtowie woj. małopolskiego, działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia syna zadał mu jedno uderzenie nożem w okolicę brzucha czym spowodował obrażenia, które stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu, jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na oddalenie się pokrzywdzonego z miejsca zdarzenia.

Pokrzywdzony zamieszkiwał wspólnie z rodzicami  w domu jednorodzinnym. Relacje między matką pokrzywdzonego, pokrzywdzonym, a Janem I. od pewnego czasu pogorszyły się. Matka z synem zamieszkiwała na jednej z kondygnacji budynku, a Jan I. zaadaptował dla siebie niższą kondygnację. Prowadzili odrębne gospodarstwa domowe, nie rozmawiali ze sobą. Co jakiś czas dochodziło do tzw. „pyskówek” między Janem I. oraz jego synem. W dniu 21.12.2012 r., w czasie nieobecności matki w domu, pokrzywdzony pracował na komputerze, później wyszedł po dokumenty, które miał w samochodzie. Wracając chciał wejść przez kotłownię i spotkał ojca, który miał do niego pretensje, o to, że na jego części składowane są rzeczy jego żony i syna. Powodem tego było złożenie w kotłowni kartonu z drewnem. W czasie tej kłótni Jan I. podbiegł do syna i go pchnął. Syn postąpił tak samo. Gdy stali blisko siebie, Jan I. wyciągnął nóż mający ostrze o długości10 cmi trafił nim w brzuch syna, po czym go wyciągnął. Pokrzywdzony odszedł do swojego pokoju i wezwał pogotowie.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jan I. przyznał się do zadania synowi ciosu nożem. Potwierdził, że w tym dniu doszło do nieporozumienia co do miejsca, gdzie syn w kotłowni postawił karton z drewnem. Wyraził żal z powodu tego zdarzenia, twierdził, że nie celował w konkretne miejsce. Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że zadając jedno uderzenie w okolicę brzucha przewidywał i godził się na to, że wywoła skutek w postaci śmierci pokrzywdzonego (zamiar ewentualny).

Wymienionemu grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności

Aktualności