Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o wyrabianie, gromadzenie i posiadanie substancji wybuchowych.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Prądniku Białym oskarżyła Jakuba K. o to, że w okresie pomiędzy 11 września 2013 r. a 03 kwietnia 2014 r. w miejscowościach woj. małopolskiego, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, bez wymaganego zezwolenia wyrabiał, gromadził i posiadał substancje wybuchowe w postaci mieszanin pirotechnicznych o łącznej wadze 470 gramów oraz mieszaninę pirotechniczną typu proch czarny o objętości 324 cm3, które mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, albo dla mienia w wielkich rozmiarach / art. 171 par. 1 kk /.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jakub K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że zdawał sobie sprawę z tego, że jest to czyn zabroniony, jednak uważał, że jeśli dokonuje tego w sposób maksymalnie bezpieczny dla siebie i nie zagrażający innym osobom, to nie uważał tego za czyn szkodliwy. Wyjaśnił, że uczęszcza do klasy o profilu matematyczno-chemicznym jednego z liceów w Krakowie, dlatego w pewnym sensie uważał się za uprawnionego do używania odczynników chemicznych, jako osoba świadoma i posiadająca wiedzę w tym zakresie. Nie przechowywał mieszanin, które uznawał za niestabilne, za stwarzające zagrożenia. Przechowywał tylko takie, które uważał za bezpieczne i niezdolne do spontanicznego wybuchu. Czynił to z uwagi na swoje zainteresowania chemią, chciał przetestować w praktyce swoją wiedzę teoretyczną, zobaczyć to na własne oczy. W kilku transakcjach internetowych nabył odczynniki chemiczne.  

Mieszał odczynniki chemiczne i tworzył petardy, żeby ich użyć w Noc Sylwestrową. Detonował je na własnej, ogrodzonej posesji. Używał ich jeszcze w pierwszym tygodniu lutego. Zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw wypływających z tworzenia mieszanin pirotechnicznych i żałuje dokonywania tego w przeszłości. Swoje zainteresowania pirotechniczne określił jako powierzchowne i zadeklarował zamiar ich porzucenia.

Jakub K. nie był dotychczas karany za przestępstwo.

Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

Aktualności