Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Oskarżony zabójstwo.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze oskarżyła Rafała W. o zabójstwo.

Wymieniony w dniu 22 sierpnia 2014 roku w Krakowie, działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonej, poprzez uderzanie rękami i kopanie po głowie i całym ciele oraz poprzez uderzanie głową kobiety we framugę drzwi łazienkowych i ściany łazienki spowodował u niej obrażenia ciała w postaci urazu czaszkowo- mózgowego, złamania kości nosa i inne, w wyniku czego, w dniu 18 września 2014 r., doszło do jej zgonu z uwagi na wielonarządową niewydolność i obustronne, ropne zapalenie płuc, przy czym przedmiotowego czynu dopuścił się będąc wcześniej prawomocnie skazanym za zabójstwo tj. o przest. z art. 148 § 3 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

Rafał W. wraz z pokrzywdzoną wynajmował mieszkanie w Krakowie. W czasie zamieszkiwania w tym mieszkaniu była zakłócana przez wynajmujących cisza nocna. Dlatego wręczone zostało im pisemne ostrzeżenie. Po otrzymaniu pisemnego ostrzeżenia wynajmujący przestali regulować płatności z tytułu wynajmu mieszkania i opłat za media. Z uwagi na powyższe właścicielka mieszkania, w dniu 24 lipca 2014 roku, wypowiedziała umowę najmu.

W dniu 18 sierpnia 2014 roku pokrzywdzona wraz z oskarżonym przypadkowo spotkali znajomą pokrzywdzonej. W trakcie spotkania wymienieni rozmawiali na temat wynajęcia pokoju w mieszkaniu poza Krakowem, które użytkuje spotkana znajoma. Ta osoba prosiła pokrzywdzoną o zorganizowanie amfetaminy.  Po zakupie amfetaminy wymienieni poszli do wynajmowanego mieszkania, gdzie wspólnie zażywali narkotyki. W dniu 20 sierpnia 2014 roku Rafał W. i pokrzywdzona udali się do Zabierzowa w celu obejrzenia pokoju do wynajęcia. Planowana przeprowadzka w dniu 21 sierpnia 2014 roku nie doszła do skutku i została przełożona na następny dzień. W dniu 22 sierpnia 2014 roku do wynajmowanego przez pokrzywdzoną mieszkania  w Krakowie  przyjechała świadek zdarzenia / znajoma pokrzywdzonej, wcześniej spotkana przypadkowo/. Powodem przyjazdu wymienionej był fakt, iż miała nabyć od nich amfetaminę.

W mieszkaniu przebywała jedynie pokrzywdzona. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł Rafał W.  Bezpośrednio po wejściu do mieszkania Rafał W. kopnął pokrzywdzoną w brzuch. Zaczął wyzywać ją obelżywymi słowami i zarzucił wymienionej, iż w trakcie jego nieobecności dopuściła się zdrady. Zamknął drzwi od pokoju, w którym przebywała ich znajoma. Wymieniona usłyszała dochodzący z kuchni łomot oraz odgłos uderzenia, po czym zaczęła słyszeć krzyki i wycie koleżanki. Próbowała uspokoić Rafała W. Próby te nie przyniosły rezultatu. Świadek widziała, że pokrzywdzona była bita rękami po całym ciele oraz kopana po ciele. Starała się zasłonić przed uderzeniami. Rafał W. bił leżącą pokrzywdzoną pięściami po brzuchu i po głowie, a także kopał ją. Pokrzywdzona próbowała wydostać się z mieszkania na klatkę schodową jednak Rafał W. złapał ją za ubranie i za włosy, zaczął ciągnąć do wnętrza mieszkania. W pewnej chwili udało się jej wyrwać oskarżonemu i uciekła na klatkę schodową. Rafał W. nakazał pokrzywdzonej powrót do mieszkania, co nastąpiło. Kiedy wracała do mieszkania poleciła koleżance zawiadomić o zdarzeniu Policję.

Świadek – po wyjściu z tego mieszkania, zadzwoniła do syna właścicieli mieszkania, poinformowała go o zdarzeniu i poleciła mu, aby zadzwonił na Policję. Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji jednak pomimo wielokrotnego pukania i dzwonienia do drzwi przez funkcjonariuszy, nikt nie otworzył im drzwi.

W dniu 23 sierpnia 2014 roku właścicielka mieszkania wraz z mężem i synem udali się do mieszkania celem jego odebrania. Drzwi otworzyła pokrzywdzona. Przybyli na miejsce zauważyli, iż wymieniona jest opuchnięta oraz jej twarz i ręce pokrywają siniaki, nie mogła utrzymać równowagi, mówiła niezrozumiale. Została poinformowana, iż właściciele przyjadą na następny dzień. Ponownie wtedy nie było z nią logicznego kontaktu i wymienione osoby odjechały. W dniu 25 sierpnia 2014 roku ponownie przyjechali do mieszkania. Do pomocy przybrali patrol ochroniarski. Po wejściu do mieszkania pracownicy firmy ochroniarskiej ujawnili leżącą na łóżku pokrzywdzoną, która nosiła ślady pobicia i nie można z nią było nawiązać kontaktu. Z uwagi na powyższe zostało wezwane pogotowie i Policja.

Pokrzywdzona przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie od dnia 25 sierpnia 2014 roku, początkowo na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych do dnia 03 września 2014 roku, zaś od dnia 03 września 2014 roku na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W dniu 18 września 2014 roku stwierdzono jej zgon.

W toku prowadzonego śledztwa Rafałowi W. przedstawiono najpierw zarzut popełnienia przestępstwa z art. 156§1 pkt 2 kk / spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej/, który w toku dalszych czynności został zamieniony na zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148§3 kk w zw. z art. 148§1 kk.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał W. w trakcie pierwszego przesłuchania nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 156 § 1 pkt 2 kk i odmówił składania wyjaśnień. W toku posiedzenia w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania Rafał W. ponownie nie przyznał się i wyjaśnił, że znalazł pokrzywdzoną z obrażeniami ciała. Wymieniony wyjaśnił, iż nigdy nie używał przemocy wobec pokrzywdzonej i nigdy jej nie uderzył. W trakcie kolejnego przesłuchania Rafał W. nie przyznał się do popełnienia czynu z art. 148 § 3 kk w zw. z art. 148 § 1 kk. Wyjaśnił, iż w dniu 22 sierpnia 2014 roku, kiedy przebywał poza miejscem swojego zamieszkania, otrzymał telefon od pokrzywdzonej, która wskazała, iż ma kłopoty ze znajomą. Kiedy wymieniony przyjechał do domu, drzwi otworzyła mu pokrzywdzona, która znajdowała się pod wpływem narkotyków. Poinformowała go, iż pomiędzy nią, a znajomą doszło do awantury i poleciła wymienionemu, aby wyprosił ją. Jej znajoma usłyszała treść rozmowy, odepchnęła pokrzywdzoną od drzwi i wybiegła z mieszkania. Miał ze swojego numeru telefonu zadzwonić pod numer 112. Pytał się pokrzywdzonej czy ma wezwać pogotowie, ale ona odmówiła.

Wyjaśnienia te w kontekście zebranego materiału dowodowego, uznać należy za niewiarygodne, zmierzające do uniknięcia odpowiedzialności za popełniony czyn.

Rafał W. był uprzednio trzykrotnie karany, a w tym wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Krakowie Wydział III Karny z dnia 12 października 1998 roku sygn. akt III K 180/97 za przest. z art. 148 § 1 kk z 1969 r. w zw. z art. 210 § 1 kk z 1969 r. w zw. z 10 § 2 kk z 1969 r. na karę 15 lat pozbawienia wolności, która odbył w okresie od 27.07.2006 roku do 21.10.2008 r. z zaliczeniem tymczasowego aresztowania od 07.07.1997 r. do 18.07.2006 r. Obecnie grozi mu kara pozbawienia wolności od 12 lat do lat 15, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności. Jest tymczasowo aresztowany.

Aktualności