Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Porwanie i stalking

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze oskarżyła 4 młodych mężczyzn o pozbawienie wolności młodej kobiety w dniu 19.08.2015 r. sprawcy siłą wciągnęli pokrzywdzoną do samochodu marki Mazda i przetrzymywali ją wbrew jej woli.

Jeden z oskarżonych Łukasz S. czynu tego dopuścił się w recydywie. Nadto został on oskarżony o stalking, pozbawienie wolności pokrzywdzonej w innym czasie, naruszenie jej nietykalności cielesnej (kilkukrotnie) i znieważenie kobiety. Wszystkie te czyny popełnił w warunkach recydywy.

Wszyscy oskarżeni pochodzą z kręgu pseudokibiców jednego z krakowskich klubów, są znajomymi z jednego z osiedli mieszkaniowych w Krakowie. Łukasz S. zakochał się w pokrzywdzonej, chciał żeby z nim chodziła. Nie mógł pogodzić się z tym, że dziewczyna miała chłopaka. Chcąc zwrócić na siebie uwagę i przywiązać ją do siebie emocjonalnie w okresie od czerwca do 19.08.2015 r. nieustannie dzwonił do niej, kierował do pokrzywdzonej żądania stworzenia wspólnego związku pod groźbą wyrządzenia jej krzywdy, śledził ją i zlecał innym osobom obserwowanie pokrzywdzonej, nachodził w miejscu pracy, żądał przekazania numeru telefonu i adresu zamieszkania, czym wzbudził u pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszył jej prywatność.

W okresie stycznia i lutego 2015 r., pozbawił ją wolności poprzez skrępowanie jej rąk sznurkiem oraz naruszył nietykalność cielesna pokrzywdzonej poprzez uderzenie jej dwukrotnie ręka w twarz, a następnie założenie ramienia na szyję i duszenie powodując u niej bóle szyi i górnej części kręgosłupa oraz znieważył ją słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Do tego zdarzenia doszło na klatce schodowej bloku, w którym mieszka pokrzywdzona.

W maju i czerwcu br. naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej uderzając ją trzykrotnie w twarz, opluł ją i znieważył słowami powszechnie uznanymi za obelżywe.

Ostatnim czynem oskarżonego Łukasza S. było działanie wspólnie i w porozumieniu z 3 innymi oskarżonymi w dniu 19.08.2015 r., kiedy pozbawili wolności pokrzywdzoną, wciągnęli dziewczynę do samochodu i wzięli na przejażdżkę.

Pokrzywdzona wyszła wtedy ze sklepu z koleżanką. Policja poinformowana o jej porwaniu uwolniła ją. Była wówczas w samochodzie z Łukaszem S.

Żaden z oskarżonych w toku prowadzonego postępowania nie przyznał się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Pokrzywdzona zmieniała swoje zeznania, w których podawała czyny, jakich dopuścił się względem niej Łukasz S.

Oceniając zarzuty materiału dowodowego prokurator skierował do sądu akt oskarżenia.

Wszyscy oskarżeni są tymczasowo aresztowani. Łukaszowi S. grozi kara pozbawienia wolności do lat 7 i 6 miesięcy, pozostałym oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności