Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Poznawał i okradał pokrzywdzonych.

O kradzież na szkodę kilku pokrzywdzonych został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Śródmieście Zachód Rafał B. (ur. 1990 r.).

W dniu 14.10.2012 r. oskarżony (przedstawiając się znajomym innym, niż własne, nazwiskiem) wraz z 3 znajomymi poszli na zabawę do jednego z lokali w Krakowie. Wszyscy później, po zakończonej imprezie, przeszli do mieszkania jednej z pokrzywdzonych. Tam kobieta położyła się spać, a oskarżony wraz z jej znajomym spożywali alkohol. Korzystając z tego, że w skutek wypitego alkoholu pokrzywdzony zasnął, Rafał B. z portfeli 2 pokrzywdzonych zabrał pieniądze w łącznej wysokości 350 zł, a także laptop i pieniądze o łącznej wartości 3 tys. zł, które stanowiły własność śpiącego znajomego, z którym wcześniej pił alkohol. Zabrane rzeczy przewiózł do swojego mieszkania po czym wrócił do znajomych, aby „odsunąć” od siebie podejrzenia dokonania kradzieży.

Kolejną osobę pokrzywdzoną Rafał B. poznał w dniu 29.10.2012 r. w jednym z klubów w Krakowie. Przedstawiał się imieniem „Gabriel”.

Około godziny 3.00 w dniu 30.10.2012 r. wspólnie poszli do mieszkania Rafała B. Pokrzywdzony był pod wpływem alkoholu i w czasie jego pobytu w mieszkaniu Rafał B. zabrał mu telefon komórkowy o łącznej wartości 1500 zł.

W dniu 15.09. ubr. Rafał B. był wraz z kilkoma osobami w kolejnym klubie. W czasie zabawy pokrzywdzony włożył do torebki znajomej swój portfel z gotówką – 200 zł oraz z dowodem osobistym, prawem jazdy, Krakowską Kartą Miejską, kartą bankomatową i innymi dokumentami.

Kiedy chciał opuścić lokal okazało się, że ktoś zabrał z torebki jego portfel oraz kosmetyczkę należącą do jego znajomej ( o wartości 100 zł).

W czasie przeszukiwania mieszkania Rafała B. ujawniono skradziony portfel z dowodem osobistym pokrzywdzonego. Odzyskał on również inne dokumenty bez karty bankomatowej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał B. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zasadniczo zgodne z ustaleniami dochodzenia. Podejrzany nie był w stanie wskazać motywów swojego działania i przyznał, że nie ma nic na swoje usprawiedliwienie. Rafał B. wyjaśnił ponadto, że w lokalach rozrywkowych poznawał mężczyzn, co do których zamierzał dokonać kradzieży, a wybierał osoby mające miejsce zamieszkania poza Krakowem licząc, że nie złożą one zawiadomienia o przestępstwie.

Rafał B. był uprzednio karany sądownie za przestępstwa z art. 230§1 i 284§2 kk.

Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności