Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Przestępstwa internetowe

Wydział II Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Jackowi M. (39 lat) o popełnienie 14 czynów z art. 305 st. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku – Prawo własności przemysłowej , polegających na wprowadzeniu za pośrednictwem portali aukcyjnych bliżej nieustalonej ilości przedmiotów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi znanych marek przy czym czynów tych dopuścił się w okresie od stycznia 2014 roku do lutego 2016 roku czyniąc sobie z popełniania tych czynów stałe źródło dochodu i powodując tym samym straty na szkodę znanych firm.

Ponadto zarzucono mu, że dopuścił się 136 czynów o przestępstwo z art. 286§1 kk poprzez doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób fizycznych które wpłacały kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za zamówiony markowy towar w postaci m.in. torebek, pasków, portfeli, ubrań podczas gdy towar dostarczony nie był oryginalnym towarem znanych marek.

Jak ustalono, oskarżony zalogował się na stronę internetową, gdzie oferowane są różnego rodzaju produkty znanych marek odzieżowych, wyprodukowanych w Chinach, beż żadnej licencji. Jacek M. wiedział, że towary pochodzą z Chin lub innych krajów oraz, że są to produkty z podrobionym  znakiem towarowym znanych marek. Następnie otrzymane rzeczy sprzedawał na aukcjach internetowych. Na jednej rzeczy zarabiał nawet do 500%. Zakupione pieniądze inwestował w dalszy zakup towaru. Towar przechowywał w miejscu zamieszkania. Jacek M. zdawał sobie sprawę, że swoim zachowaniem wypełnia znamiona przestępstwa wprowadzenia do obrotu rzeczy z podrobionym znakiem towarowym, mimo to kontynuował swoją działalność.

Oferując towar do sprzedaży na portalach internetowych, wprowadzał w błąd nabywców co do pochodzenia produktów, rzeczywistego producenta oraz jego oryginalności. Pokrzywdzeni dokonując zakupu towaru nie mieli świadomości, iż nabywają tzw. „podróbkę”.

W toku postępowania Jacek M. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz złożył wyjaśnienia. Wyjaśnił, ze zamawiał, a następnie sprzedawał na portalach internetowych rzeczy z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek odzieżowych po promocyjnych cenach. W opisie sprzedawanej rzeczy potwierdzał jej oryginalność.

Oskarżony Jacek M. nie był uprzednio karany sądownie.

Za te czyny grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Aktualności