Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Publiczne nawoływanie do nienawiści

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła Józefa O., który w dniu 9 marca 2014 roku w Krakowie publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych poprzez kierowanie, obelżywych sformułowań w stosunku do grupy osób narodowości włoskiej, wykonywał przy tym również wulgarne gesty oraz o zniszczenie mienia.

Najpierw był w jednym z lokali na ul. Tomasza w Krakowie. W pewnej chwili przeszedł do budynku, w którym mieści się hotel. Recepcjonista poprosił go o opuszczenie budynku, gdyż wszedł z zapalonym papierosem / w hotelu obowiązuje zakaz palenia /. Józef O. był upominany 3 razy zanim opuścił hotel. Recepcjonista zauważył, że po wyjściu z hotelu zaczął on wyrzucać z donicy, stojącej przed hotelem, ziemię i śmieci. Mimo zwracania mu uwag – Józef O. nie reagował.

W tym czasie podeszła grupa turystów z Włoch, która gościła w hotelu. Na widok tych osób Józef O. zaczął wykrzykiwać hasła o charakterze antysemickim, wykonywał przy tym wulgarne gesty.

Osoba prowadząca hotel zwróciła się o interwencję do Policji. Wówczas Józef O. podszedł do ozdobnej donicy stojącej przy wejściu i popchnął ją na chodnik. Spowodowało to jej uszkodzenie – powstały liczne ubytki i pęknięcia. Jak wynika z przedstawionej dokumentacji finansowej uszkodzona donica nabyta została za kwotę 909 zł.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Józef O nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów. Kategorycznie zaprzeczył, by miał wykrzykiwać nawoływania do nienawiści wobec osób pochodzenia żydowskiego, wykonywać wulgarne gesty lub przewracać doniczkę. Wyjaśnił, iż odjeżdżając wraz z Policją z miejsca zdarzenia widział doniczkę w stanie nieuszkodzonym.

Józef O. był już karany przez Sąd (za czyny z art. 224§2 kk i 226§1 kk). Obecnie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności