Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Sprowadzali pojazdy ...

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie zakończył prowadzone postępowanie dotyczące m.in. funkcjonariusza Izby Celnej w Krakowie. Akt oskarżenia przeciwko 6 osobom został skierowany do Sądu.

Marcin Z. i Izabela L. prowadzili wspólnie  firmę zajmującą się pośredniczeniem w załatwianiu formalności celnych i podatkowych związanych ze sprowadzonymi z zagranicy samochodami. Dla potrzeb prowadzonych przez siebie spraw nawiązali kontakt z jednym z funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Krakowie (Arkadiuszem G.).

Ten funkcjonariusz, w zamian za łapówki, każdorazowo po 100 zł, sprawdzał w systemie jaki zawyżony, a nieprawidłowy przebieg pojazdu będzie miał korzystny wpływ na zapłatę podatku akcyzowego. Taki przebieg był wpisywany przez osoby prowadzące w/wym. firmę w deklaracje celne. Nadto fałszowane były zaświadczenia o badaniu technicznym samochodów poprzez podawanie w nich nieprawdziwego przebiegu pojazdów. Celnik ten przyjmował tak wytworzone i przygotowane dokumenty, a jego decyzja wpływała na zaniżenie podatku akcyzowego. Łącznie przyjął 5900 zł czyli w 59 przypadkach, w okresie od 3.08. do 30.12.2012 roku, postąpił jak opisano.

Jego działanie doprowadziło do uszczuplenia podatku akcyzowego w łącznej kwocie ok. 52 400 zł. Aktem oskarżenia objęto także 3 osoby, które skorzystały na tym procederze.

Ci oskarżeni zajmowali się zarobkowym sprowadzaniem samochodów z zagranicy.

Za wyjątkiem jednej z osób sprowadzającej pojazdy do Polski, wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Jeden z oskarżonych (osoba sprowadzająca samochody do Polski) złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze i taki wniosek został skierowany wraz z aktem oskarżenia do Sądu.

Jednej z osób oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do roku lub grzywna, a pozostałym grożą kary pozbawienia wolności do 10 lat.

Aktualności