Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Trujące środki odchudzające

W dniu 10 września 2013 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na polecenie prokuratora z Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Krakowie dokonali w Zgierzu zatrzymania Macieja Ż., który trudnił się produkcją i rozpowszechnianiem za pomocą Internetu środków mających wspomagać odchudzanie, tzw. spalacz tłuszczu  Jak wynika z opinii biegłego z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, środki te były produkowane w warunkach chałupniczych i zawierały: 2,4-Diniotrofenol, który jest organicznym związkiem chemicznym z grupy fenoli, jest jasnożółtą krystaliczną substancją, słabo rozpuszczalną w wodzie. Związek ten może być stosowany jako herbicyd, totalny defoliant i desykant. Należy do fitotoksycznych bojowych środków trujących i był stosowany przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie do niszczenia pastwisk, lasów i kultur roślinnych. Jest stosowany do produkcji herbicydów, wywoławczy fotograficznych i środków wybuchowych, 2,4-dinitrofenol w stanie suchym jest palny i może być wybuchowy. Jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt. Przyjmowanie do organizmu  2,4-dinitrofenolu stanowi zagrożenie zdrowia i życia człowieka. Opary tego związku powodują podrażnienie śluzówek. Przyjęcie doustne może spowodować nudności, wymioty, palpitacje serca, pocenie się. Dawki rzędu 3,5 mg/kg powodują silne zatrucia z objawami obrzęku płuc i hipotermią. Związek ten może spowodować zejście śmiertelne.

Zatrzymanemu Prokuratura przedstawi zarzut z art. 165§1 pkt. 2 czyli wprowadzenie do obrotu środków stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

Komunikat ten przedstawiamy aby przestrzec osoby które nabyły tego typu środki.

Spożycie tych środków może powodować zgon lub ciężkie nieodwracalne powikłania dla zdrowia.

Jednocześnie zwracamy się z apelem aby osoby, które nabyły takie środki skontaktowały się z Prokuraturą Okręgową w Krakowie lub Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie. Osoby te będą przesłuchane w sprawie w charakterze pokrzywdzonych.

Aktualności