Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Usiłowali okraść Skarbonkę na Rynku Głównym

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 3 osobom Szczepanowi K. (lat 43), Sebastianowi O. (lat 31), Dariuszowi Ż. (lat 43), oskarżając ich o to, że 18 stycznia 2016 roku w Krakowie działając wspólnie i w porozumieniu usiłowali dokonać włamania do Skarbonki Narodowego Funduszu Rewitalizacji Zabytków Krakowa znajdującej się na Rynku Głównym celem zaboru znajdujących się wewnątrz pieniędzy w kwocie 3000 zł.

Tego dnia mężczyźni przebywali na Rynku Głównym w Krakowie. W pewnym momencie Szczepan K. wpadł na pomysł , aby wybić dziurę w Skarbonce Narodowego Funduszu Rewitalizacji Zabytków Krakowa i ukraść z niej pieniądze. Mężczyźni podzielili role – Szczepan K., miał rozbić szybę Skarbonki przy użyciu posiadanego młotka, a Sebastian O. i Dariusz Ż., mieli stać na czatach i dodatkowo go zasłaniać.

Mężczyźni wdrożyli swój plan – Szczepan K. zaczął uderzać młotkiem w szybę Skarbonki, a Sebastian O. i Dariusz Ż. ustawili się w bliskiej odległości i wypatrywali potencjalnego zagrożenia. Szkło w Skarbonce okazało się jednak tak twarde, że Szczepan K. nie był w stanie go przebić. Po kilku minutach zdarzenie zauważyli patrolujący Rynek policjanci, którzy dokonali zatrzymania sprawców.

W wyniku uderzenia szyby Skarbonki młotkiem powstały uszkodzenia w postaci wyszczerbień punktowych w strukturze szkła. Uszkodzenia te zostały wycenione na kwotę 6000 zł. W chwili czynu w Skarbonce znajdowało się ok. 3000 zł. W skarbonce była przeprowadzana zbiórka publiczna. Podmiotem pokrzywdzonym jest Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Szczepan K., Sebastian O. oraz Dariusz Ż., przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, w których opisali szczegółowo przebieg zdarzenia. Wyjaśnili, że wspólnie chcieli dokonać kradzieży, gdyż potrzebowali pieniędzy na jedzenie.

Szczepan K. i Sebastian O. byli już karani za przestępstwa przeciwko mieniu.

Dariusz Ż. nie był dotychczas karany sądownie.

Wobec wszystkich złożono wnioski w trybie art. 335§2 kpk – o wymierzenie kary
1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz zobowiązanie do naprawienia szkody wobec Szczepana K. i Sebastiana O. oraz 1 roku pozbawienia wolności i zobowiązanie do naprawienia szkody wobec Dariusza Ż.

Aktualności