Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Włamywali się do samochodów i je kradli.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze oskarżyła Roberta O. i Grzegorza S. o kradzież samochodu m-ki Volkswagen Sharan o wartości 18.500 zł na szkodę 2 osób pokrzywdzonych.

Do zdarzenia doszło 15.11.2012 r. w Krakowie, a Ryszard O. czyn ten popełnił w warunkach recydywy, natomiast Grzegorz S. z popełnienia przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Grzegorz S. oskarżony został również o kradzież 5 innych pojazdów w okresie od 29.01.2012 r. do 13.11.2012 r. z terenu Krakowa, Myślenic i Zabierzowa. ( samochody skradzione to Seat Toledo o wartości 13 tys. zł, Volkswagen Golf o wartości 25.600 zł, Volkswagen Passat o wartości ponad 23 tys. zł, Volkswagen  Toran o wartości 30 tys. zł.  i Seat Altea o wartości 35 tys. zł.)

Przyjął on i pomagał w ukryciu 3 poduszek powietrznych za skradzionych innych samochodów oraz  czynił przygotowania do użycia jako autentycznej podrobionej umowy sprzedaży samochodu.

W dniu 15 listopada 2012 r. ok. godziny 19.30 Grzegorz S. jako kierujący oraz Ryszard O. jako pasażer poruszali się samochodem marki Volkswagen  jadąc pomału ulicą Zawiłą w Krakowie. Po skręceniu w ulicę Żywiecką zatrzymali samochód na wysokości ulicy Szczerbińskiego. Następnie idąc ulicą Szczerbińskiego sprawdzali drzwi zaparkowanych tam samochodów i zaglądali do ich wnętrza. Ryszard O. używając łamaka otworzył drzwi jednego z zaparkowanych pojazdów i usiadł na miejscu kierowcy. Wówczas Grzegorz S. pobiegł w kierunku samochodu marki Volkswagen którym przyjechali i ruszył nim. Natomiast Ryszard O. uruchomił silnik i wyjechał z ulicy Szczerbińskiego, jadąc następnie za samochodem kierowanym przez Grzegorza S. Obserwujący sprawców funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania samochodu Volkswagen Sharan kierowanego przez Ryszarda O. Grzegorz S. nie reagował na próbę zatrzymania przy użyciu sygnałów dźwiękowych świetlnych, oddalając się ulicą Zawiłą w kierunku ulicy Kobierzyńskiej i wyrzucając przez okno samochodu telefon komórkowy. Policjanci podjęli za nim pościg. Na ulicy Kobierzyńskiej Grzegorz S. doprowadził do kolizji uderzając w radiowóz blokujący mu drogę. Następnie został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji.

W dalszym toku śledztwa ustalono że Grzegorz S. w 2012 roku brał udział w kradzieży z włamaniem także innych samochodów, każdorazowo działając z co najmniej jedną inną osobą.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania Grzegorza S. ujawniono ponadto elementy pochodzące z samochodów utraconych w wyniku przestępstwa – 3 poduszki powietrzne.

Przeprowadzone w sprawie dowody dały podstawę do przedstawienia Grzegorzowi S. zarzutu przyjęcia i pomocy w ukryciu powyższych przedmiotów. Materiał dowodowy nie pozwalał natomiast na ustalenie, że wymieniony uczestniczył w kradzieży pojazdów, z których pochodziły powyższe przedmioty.

Podczas pierwszych przesłuchań Grzegorz S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, końcowo przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, skorzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (kara łączna 2 lata i 6 m-cy pozbawienia wolności i grzywna).

Ryszard O przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał, że wsiadł do otwartego pojazdu i uruchomił silnik. Chciał trochę sobie nim pojeździć, a następnie zaparkować w tym miejscu, z którego go zabrał. Nikt mu nie pomagał, kradzieży z włamaniem dokonał sam. Przesłuchany ponownie przyznał, że wszedł do otwartego samochodu, chciał się przejechać, po czym odmówił składania wyjaśnień, a po zaznajomieniu z materiałami śledztwa złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (1 rok i 4 m-ce pozbawienia wolności i grzywna).

Wraz z aktem oskarżenia, do Sądu, zostały skierowane również wnioski o dobrowolne poddanie się karze obu oskarżonych. Ryszard O. był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Kilkakrotnie karany był też  Grzegorz S.

Aktualności