Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Wniosek prokuratora o wydanie wyroku skazujacego za pobicie pokrzywdzonego i inne.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta zakończyła prowadzone postępowanie i skierowała do sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego Krystiana T. i wymierzenie mu kary łącznej 4 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 8 lat.

Krystian T. pozostaje pod zarzutem, że:

1. w dniu 10 czerwca 2015 roku w Krakowie, działając wspólnie z inną nieustaloną dotychczas osobą, odnośnie, której materiały wyłączono do odrębnego postępowania, wziął udział w pobiciu pokrzywdzonego używając szklanej butelki, którą rozbił na głowie pokrzywdzonego, oraz niebezpiecznego przedmiotu w postaci noża, którym zadał pokrzywdzonemu, co najmniej 4 uderzenia, w wyniku czego pokrzywdzony doznał obrażeń ciała m. in. w postaci trzech ran kłutych klatki piersiowej penetrujących do płuca, rany tłuczonej okolicy czołowej i rany kłutej ramienia, które to obrażenia pociągnęły za sobą naruszenie czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157§ 1 kk, w wyniku, czego pokrzywdzony został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub nastąpienia skutku określonego w art. 157§ 1 kk lub art. 156§ 1 kk, przy czym czynu tego dopuścił się działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie dla porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim, tj. o przestępstwo z art. 159 kk w zw. z art. 157§1 kk w zw. z art. 57 a§1 kk. oraz

2. w dniu 12/13 czerwca 2015 roku w Krakowie prowadził pojazd mechaniczny marki Fiat Siena, nie dostosowując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie Wydział II Kamy zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, obowiązującego od dnia 30 grudnia 2014 roku do dnia 30 grudnia 2016 roku. tj. o przestępstwo z art. 244 kk.

W dniu 10 czerwca 2015 roku -wieczorem 2 mężczyzn, jednym z nich był Krystian T., podbiegło do zaparkowanego na parkingu, w rejonie sklepu spożywczego Tesco, położonego w Krakowie Nowej Hucie na os. Teatralnym, samochodu osobowego, którego kierowcą był pokrzywdzony - kibic klubu sportowego Hutnika Kraków Jeden z nich trzymał w ręku szklaną butelkę po piwie. Następnie przez szeroko uchyloną szybę przechylił się do wnętrza w/w samochodu osobowego od strony kierującego - pokrzywdzonego i zadał mu, co najmniej 4 krotnie ciosy nożem w tułów oraz uderzył go szklaną butelką w głowę, W tym czasie drugi sprawca podbiegł z drugiej strony pojazdu tj. od strony pasażera. Po chwili Krystian T. wraz z drugim sprawcą – n/n mężczyzną oddalili się z miejsca zdarzenia w kierunku pojazdu marki VW Pasat oczekującego na pobliskim skrzyżowaniu. W pościg za nimi udał się trzymając w ręce butlę - prawdopodobnie z gazem- n/n mężczyzna, który był pasażerem pokrzywdzonego. Pomiędzy jednym z sprawców, a w/w n/n pasażerem samochodu pokrzywdzonego doszło do krótkiej szarpaniny, w trakcie, której drugi z mężczyzn rozpylił gaz z butli, po czym sprawcy wsiedli do pojazdu VW Passat i oddalili się w nieznanym kierunku. W bliżej dotychczas nieustalonych okolicznościach pokrzywdzony udał się do szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, gdzie zostały ujawnione u niego obrażenia ciała w postaci rany tłuczonej głowy, 3 ran kłutych bocznych klatki piersiowej, następnie po niezbędnym zaopatrzeniu medycznym został przewieziony do szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie przeszedł zabieg operacyjny.

W toku prowadzonego postępowania pokrzywdzony w przeważającej mierze zasłaniał się całkowita niepamięcią, co do przebiegu zdarzenia, okoliczności, w jakich znalazł się w szpitalu, wskazania ewentualnych sprawców jego pobicia. Nie ujawnił nawet personaliów osób, z którymi podróżował w dniu zdarzenia, a które były obecne w chwili pobicia. Zeznał, że „nic mu się nie stało i nie jest zainteresowany dalszym prowadzeniem postępowania”.

 

Aktualności