Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Wyryli znaki swastyki

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła dwóch młodych mężczyzn o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa, w dniu 10.03.2014 roku, w Chełmku woj. małopolskiego.

Oskarżeni wyryli w tynku na ścianie oraz wypalili na suficie korytarza bloku znaki swastyki i inne. Spowodowali w ten sposób uszkodzenie elewacji wewnętrznej budynku i stratę w wysokości prawie 900 zł na szkodę Administracji tego bloku.

W nocy z 10/11 marca br. obaj oskarżeni spożywali alkohol. Byli na korytarzu jednego z bloków w Chełmku.

W pewnym momencie mężczyźni postanowili wyrazić swoje przekonania na ścianach i suficie klatki schodowej przy użyciu zapalniczki i monety. Dawid K. monetą wyrył na tynku na ścianie znak swastyki, a następnie przy użyciu zapalniczki wypalił na suficie napis składający się z liter i cyfr. Kamil P. z kolei również zapalniczką wypalił na suficie korytarza swastykę.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Damian K. i Kamil P. przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wyjaśnili, że zdawali sobie sprawę z niszczenia mienia natomiast nie wiedzieli, iż znaki faszystowskie są zabronione przez prawo.

Kamil P. podał, że motywacją ich działania był alkohol i nuda.

Obaj byli już karani sądownie.

Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Aktualności