Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Wytwórnie wyrobów tytoniowych

W Wydziale V Prokuratury Okręgowej w Krakowie nadzorowane jest prowadzone przez funkcjonariuszy Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej śledztwo w sprawie nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Wytwórnie zostały ujawnione na terenie prywatnych posesji w Krakowie, Kłaju i Skrzynce.

W wyniku przeszukań prowadzonych przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach wraz z pracownikami Wywiadu Skarbowego UKS w Krakowie ujawniono m.in. maszyny do cięcia, rozdrabniania i pakowania tytoniu, zgrzewarki  i wagi oraz 1037 kg krajanki tytoniowej, 1762 kg suszonych liści tytoniowych i ponad 19 tys. sztuk papierosów o łącznej szacunkowej wartości ponad 1,6 mln złotych.

Wprowadzenie tego wyrobu na rynek polski spowodowałoby straty około 1,5 mln złotych z tytułu niezapłaconych podatków. W trakcie czynności zabezpieczono także inne produkty pochodzące z przestępstwa.

W związku z tą sprawą zatrzymano do tej pory łącznie 7 osób. W stosunku do trzech z nich zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych oraz zakazy opuszczania kraju. W stosunku do czterech osób w tym 2, którym zarzucono kierownie grupą na wniosek Prokuratury Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 m-cy.

Do tej pory grupa ta wprowadziła na rynki nielegalny towar o wartości około 5 milionów złotych.

Informacje tą przekazuje również Śląsko – Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu wraz z linkiem do filmiku z wytwórni.

Aktualności