Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Zabójstwo kobiety.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi Sz. oskarżonemu o zabójstwo kobiety.

Sprawca w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia kobiety, zadawał jej pchnięcia ostrym narzędziem oraz uderzał narzędziem twardym tępokrawędzistym, przez co spowodował u pokrzywdzonej obrażenia ciała w postaci szeregu ran, otarć, podbiegnięć krwawych na całym ciele między innymi przecięcia lewej tętnicy wieńcowej, przecięć uszkodzeń płuc, złamań żeber, uszkodzenie serca w wyniku, czego doszło do zgonu pokrzywdzonej a czynu tego sprawca dopuścił się mając ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

W październiku 2015 roku w jednym z mieszkań na terenie dzielnicy Podgórza w Krakowie odbyło się spotkanie towarzyskie połączone ze spożyciem alkoholu. W spotkaniu uczestniczyli Stanisław Sz. oraz znana mu wcześniej kobieta. W jej trakcie, Stanisław Sz. użył noża kuchennego oraz tłuczka zadając tymi przedmiotami ciosy kobiecie. W wyniku zadanych tymi przedmiotami uderzeń kobieta doznała ran, otarć pobiegnięć krwawych na całym ciele, złamań żeber, uszkodzeń serca, płuc, przecięcia tętnicy wieńcowej. Pomimo tych ran pokrzywdzona zdołała jednak opuścić mieszkanie oskarżonego i wyjść na klatkę schodową gdzie w wyniku doznanych obrażeń zmarła.

Wezwani przez sąsiadów funkcjonariusze policji po śladach krwi dotarli do mieszkania oskarżonego. Na ubraniu oskarżonego oraz w pomieszczeniu kuchennym gdzie odbywało się spotkanie ujawniono ślady krwi pokrzywdzonej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Stanisław Sz. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu twierdząc, że dokonała tego inna osobę. Jak ustalono w spotkaniu nie uczestniczyły inne osoby a sprawca działał mając w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Za ten czyn grozi kara 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na dokonanie czynu w warunkach art. 32§2 kk sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Aktualności