Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Zabrali rower pokrzywdzonego.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła Jacka Cz., który w dniu 19 października 2012 roku w Krakowie działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, co do której materiały wyłączono do odrębnego prowadzenia, zabrał w celu przywłaszczenia rower w kolorze bordowym o wartości 500 złotych na szkodę pokrzywdzonego, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności orzeczonej za umyślne przestępstwo podobne.

            Pokrzywdzony pozostawił rower, który był przymocowany do barierki na klatce schodowej kamienicy przy ul. Dietla za pomocą linki zabezpieczającej. W oparciu o nagranie z monitoringu zainstalowanego w kamienicy przez jednego z lokatorów ustalono sprawcę kradzieży. Osobą ujawnioną na nagraniu był Paweł P. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez wymienionego ujawniono nożyce do cięcia metalu zakończone gumowymi rękojeściami. Nadto ustalono, iż Paweł P. działał w porozumieniu z Jackiem Cz., który przeciął metalowe zabezpieczenia roweru, a następnie pozostawił go na korytarzu, tak aby Paweł P. mógł go zabrać. Po dokonaniu kradzieży Paweł P. przekazał rower Jackowi Cz., który miał go sprzedać.

             Paweł P. zwrócił skradziony rower pokrzywdzonemu i przeprosił go za zaistniałą sytuację.

                              Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jacek Cz. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż w dniu 19.10.2012 roku udał się do kamienicy przy ul. Dietla, gdzie wszedł na drugie piętro i przeciął linkę zabezpieczająca od stojącego tam roweru  w kolorze bordowym. Następnie udał się do znajomego Pawła P. i powiedział mu, żeby poszedł po ten rower i że przeciął linkę zabezpieczającą go. Po pewnym czasie Paweł P. przyprowadził rower. Podejrzany wyraził nadto wolę skorzystania z instytucji skazania bez przeprowadzania rozprawy i zgodził się na zaproponowany mu wymiar kary. ( 8 - m-cy pozbawienia wolności – taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu).

            Jacek Cz. był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Paweł P. został już wcześniej skazany na karę 2 – m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz grzywnę.

Aktualności