Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

"Zarabiali" wykorzystując nieletnich.

27-05-2009

O kierowanie dokonywanymi przez nieletnich rozbojami zostali oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie – Nowej Hucie Adrian O. i Rafał S.
Akt oskarżenia dotyczy łącznie sześciu zdarzeń, które miały miejsce w okresie od 12 do 16 lutego 2009 roku na osiedlach Tysiąclecia i Złotego Wieku w Krakowie. Przebieg wszystkich napadów był podobny. Dwóch nieletnich sprawców, co do których wszczęto odrębne postępowanie, napadało na kobiety i wyrywało im torebki. Czynili to zachęceni wcześniej przez oskarżonych. Następnie wszyscy dzielili się łupami – pieniędzmi, które były w większości skradzionych torebek. Zarzuty obejmują także kradzież i ukrycie dokumentu, gdyż w tych torebkach, które sprawcy zabierali ofiarom znajdowały się np. dowody osobiste czy legitymacje.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. W wyjaśnieniach Adrian O. podał, że chciał zarobić ale nie chciał kraść sam, gdyż bał się kary. Instruował jednego z nieletnich aby nie napadał na "bardzo stare babcie". Z torebek zabrali łącznie ok. 420 zł, a bezwartościowe rzeczy wyrzucali. Wspólnie z Rafałem S. byli zawsze w pobliżu zdarzenia, obserwowali je. Obaj nie byli wcześniej karani. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 12.

Aktualności