Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Zbiegł z miejsca wypadku i mataczył w postępowaniu.

27-11-2009

Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków –Śródmieście Wschód przeciwko 19-letniemu Marcinowi J. został skierowany do sądu.
W dniu 21.11.2008 r. w/wym. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Prowadził samochód bez uprawnień i nie zachował szczególnej ostrożności w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych oraz nie stosował się do wskazań sygnalizacji świetlnej, co skutkowało, że wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle i nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Potrącił on, bowiem pieszą, która doznała bardzo poważnych obrażeń czaszkowo – mózgowych, złamania: kości krzyżowej, podudzia, piszczelowej, a obrażenia te spowodowały ciężki uszczerbek na jej zdrowiu w postaci długotrwałej ciężkiej choroby, która realnie zagrażała jej życiu. Po spowodowaniu wypadku Marcin J. zbiegł z miejsca zdarzenia. Kierujący swym pojazdem – świadek wypadku – ruszył za nim, ale Marcinowi J. udało się mu uciec. Swój samochód porzucił w pobliżu wiaduktu kolejowego nad Al. 29-go Listopada w Krakowie. O sytuacji powiadomił swoją dziewczynę i razem przyszli na miejsce wypadku, a następnie udali się do swojego miejsca zamieszkania.
Marcin J. nie powiedział o tym co się stało rodzicom, a następnego dnia zgłosił kradzież swojego auta na policji. Spowodowało to, iż poszukiwano sprawcę tego wypadku i dopiero wykonanie szeregu czynności pozwoliło na ustalenie, iż tym sprawcą był Marcin J.
Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Marcin J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W wyjaśnieniach podał, że gdy podjeżdżał do przejścia do pieszych to miał czerwone światło, ale nagle „wskoczyło zielone” i dlatego przyspieszył, by móc przejechać przez przejście dla pieszych. Światło jednak błyskawicznie się zmieniło, gdy był już na przejściu dla pieszych i wtedy potrącił pokrzywdzoną. Zbiegł z miejsca wypadku, bo był w szoku.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.
Marcin J. był wcześniej skazany jako nieletni za czyny takie jak np. rozbój, kradzież z włamaniem, udział w bójce lub pobicie przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty Wydział III Rodzinny i Nieletnich, który orzekł umieszczenie go w zakładzie poprawczym.

Aktualności