Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Zlikwidowanie działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, z czego 7 osób brało udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.
Grupa działała od sierpnia 2003 roku do lipca 2007 roku w Krakowie
i w innych miejscowościach na terenie Polski. Miała na celu popełnianie przestępstw związanych z wprowadzeniem do obrotu i przechowywaniem produktów leczniczych w postaci różnego rodzaju środków stymulujących, anabolicznych, dopingujących i innych, mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu.
Działalność swoją grupa rozpoczęła poprzez zamieszczenie w Internecie strony, w której były informacje związane ze sterydami, anabolikami i innymi farmaceutykami.
Był na tej stronie też podany adres do kontaktów e-mail i numer telefonu kontaktowego. Dane zawarte na tej stronie internetowej stanowiły ofertę sprzedaży zamieszczonych tam produktów, dostępnych dla nieograniczonej ilości użytkowników Internetu. Osoby zainteresowane zakupem produktów leczniczych oferowanych za pośrednictwem opisanej strony internetowej, dokonywały zamówień wykorzystując podany numer telefonu lub adres e-mail. Zamówienia trafiały do dwóch oskarżonych (Piotra W i Macieja N). W wynajętym mieszkaniu osoby trzeciej przechowywali produkty lecznicze podlegające dalszej dystrybucji. Zajmowali się oni segregacją i przygotowywaniem leków do wysyłki.
Członkowie grupy w czasie jej działania wprowadzili do obrotu produkty lecznicze o wartości co najmniej 9 mln złotych.
Wykorzystali oni na potrzeby swej działalności cały szereg rachunków bankowych zazwyczaj założonych przy wykorzystaniu danych osobowych innych osób, w tym przy wykorzystaniu utraconych dokumentów.
Podział ról wśród członków grupy obejmował zakładanie stron internetowych, dokonywanie zakupów i sprzedaży środków leczniczych, wysyłkę zamówień, zakładanie kont bankowych oraz skrytek pocztowych.
W grupie tej była również osoba – oskarżony Maciej N. – odpowiedzialna za prowadzenie księgowości, spisu transakcji itp.
Produkty lecznicze były sprowadzane głównie zza granicy (Grecji, Czech, Ukrainy). Znaczna ich część nie jest dopuszczona do obrotu w Polsce. Pozostałe produkty lecznicze należały do kategorii stosowanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym lub też wydawanych z przepisu lekarza.
Strona internetowa jaką stworzyli była „przykrywką” stwarzającą wrażenie legalnego przedsięwzięcia w postaci zakładania stron internetowych mających prezentować jedynie informacje o wymienionych produktach leczniczych, a faktycznie zamieszczali tam posiadany przez siebie asortyment z podanymi kontaktami.
Siedem osób oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i względem nich skierowany również został wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Ci oskarżeni zostaną również obciążeni łącznie kwotą prawie 400 tyś. złotych z tytułu przepadku korzyści pochodzących z popełnianych przestępstw.
Grupa została rozpracowana przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Aktualności