Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

"Zwyczajna rodzinna libacja"

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi P. zarzucając mu, iż działając z zamiarem pozbawienia życia swojego brata zadał mu trzykrotnie ciosy nożem w okolice klatki piersiowej i pleców powodując obrażenia realnie zagrażające życiu pokrzywdzonego.

W marcu 2013 roku w mieszkaniu pokrzywdzonego od rana pokrzywdzony wraz z bratem oraz innymi osobami spożywali alkohol w tym rozrobiony spirytus.. Po spożyciu znacznej ilości alkoholu bracia jak to już wcześniej bywało zaczęli się kłócić, a następnie szarpać. W pewnym momencie Kazimierz P. zabrał z kuchni nóż i zadał nim trzy ciosy bratu, dwa w klatkę piersiową a jeden w plecy. Nie udzielił mu następnie pomocy ale udał się do swojego łóżka. Pomoc medyczną wezwała następnie konkubina pokrzywdzonego. Obrażenia, których doznał pokrzywdzony realnie zagrażały jego życiu.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu wyjaśniając, iż nie pamięta ile ciosów zadał ale czynił to bo brat w trakcie awantury wywrócił go na ziemię i kopał po całym ciele oraz wyzywał.

Podczas badania po zatrzymaniu podejrzanego na zawartość alkoholu we krwi stwierdzono ponad 2,5 ‰.

Według zeznań świadków libacje alkoholowe i kłótnie w ich trakcie miedzy braćmi miały miejsce prawie codziennie.

Sprawca miał ograniczoną zdolność rozpoznania zarzucanego czynu.

Za ten czyn grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności